• 2017-04-28

Festiwal Off Camera rozpoczął się po raz 10!

Od 28 kwietnia do 7 maja potrwa 10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera. Krakowski festiwal oprócz Konkursu Głównego i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych zostanie uzupełniony o sekcje filmowe: Odkrycia i festiwalowe Hity, Nadrabianie Zaległości, Amerykańscy Niezależni, Aż po grób, Silna płeć, Przyszłość nadejdzie dziś oraz Ludzie to fikcja?

10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera (źródło: materiały prasowe organizatora)

O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 USD – walczy 10 pierwszych i drugich reżyserów z całego świata. Konkurs realizowany jest w ramach projektu Obraz świata / Świat w obrazach. W jego ramach będzie można obejrzeć filmy:

  • Brud, reż. Tereza Nvotová (2017)
  • Butterfly Kisses, reż. Rafał Kapeliński (2017)
  • Columbus, reż. Kogonada (2017)
  • A Day for Mad Mary, reż. Darren Thorton (2016)
  • Dayveon, reż. Amman Abbasi (2017)
  • Jean of the Joneses, reż. Stella Meghie (2016)
  • Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński (2016)
  • Pop Aye, reż. Kristen Tan (2017)
  • Rana, reż. John Trenngove (2017)
  • Worldly Girl, reż. Marco Danielli (2016)

Organizatorzy ujawnili już nazwiska jury Konkursu Głównego. On – uznany scenograf, mający na swoim koncie trzy Oscary. Ona – wyprodukowała kluczowe dla światowego kina produkcje. Dwie prawe ręki Martina Scorsesego dołączą do grona Jury i pod przewodnictwem Agnieszki Holland wyłonią kolejnego młodego twórcę, który „wytyczna drogę”.

Dante Feretti to włoski scenograf oraz kostiumograf. Jego dorobek zawodowy liczy niemal 60 wielkich kinowych tytułów, z Milczeniem (2016), Gangami Nowego Jorku (2002), Wywiadem z wampirem (1994) czy Imieniem róży (1986) na czele. Jest potrójnym laureatem Oscara – Akademia wyróżniła jego scenografię do: Aviatora (2004), Sweeney’a Todda: Demonicznego golibrody z Fleet Street (2007) oraz Hugo i jego wynalazku (2011). Feretti został również poczwórnie nagrodzony BAFTĄ oraz włoskim wyróżnieniem filmowym – David Di Donatello. Na swoim koncie ma łącznie około czterdziestu nominacji do najbardziej prestiżowych nagród filmowych, w tym aż dziesięć do nagrody Akademii. Ferettiego doceniają największego reżyserskie nazwiska europejskiego i hollywoodzkiego kina – stale współpracował z Pierem Paolo Passolinim i Federico Fellinim, tworzy scenografię do filmów: Terry’ego Gilliama Tima Burtona i Martina Scorsese, z którym zrealizował aż osiem filmów. Jego rozliczne przygody z filmem często wykraczają poza obraz kinowy; do najbardziej spektakularnych przykładów takiego działania zalicza się scenografię do opery The Fly Howarda Shore’a, którą w Paryżu wyreżyserował David Cronenberg.

Do Agnieszki Holland i Dantego Ferettiego dołączy Emma Tillinger Koskoff, nazywana „prawą ręka Martina Scorsesego”. Efektem ich współpracy była m.in. nominacja producentki do nagrody Akademii, Złotych Globów i PGA (za Wilka z Wall Street). Wśród wyprodukowanych przez nią filmów znajdują się takie kultowe już tytuły, jak: Wyspa Tajemnic (2010), Hugo i jego wynalazek (2011), Milczenie (2016) czy pokazywany na festiwalowych ekranach, w tym również podczas NETIA OFF CAMERA, Free Fire z Brie Larson. Koskoff jest również producentką serialu Vinyl (HBO) oraz mającego wkrótce premierę dokumentu o Grateful DeadLong Strange Trip.

10. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera
Od 29 kwietnia do 7 maja 2017 roku
Netia Off Camera w Krakowie

Dodaj komentarz