Mateusz Piestrak i Paweł Susid w Galeriach UAP

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza na wystawy Mateusza Piestraka i Pawła Susida w Miejskich Galeriach UAP w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Mateusz Piestrak, „Rest in progress” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Piestrak, „Rest in progress” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracach młodego artysty Mateusza Piestraka daje się zauważyć próba zasiedlania przestrzeni zapomnianych i skazanych na banicję, ale jednocześnie wolnych od wszechogarniającego terroru sensu. Dopiero w malarstwie, na ruinach wielkich opowieści sens ten tworzy się na nowo. Jest to sens jednostkowy i prywatny lecz tylko chwilowo wolny od historii ponieważ, zakończony gest tworzenia włącza powstały obraz w ten nieuchronny ciąg dziejów. Dlatego Mateusz Piestrak maluje dalej. Przedstawione malarsko quasi miejsca i quasi rzeczy budują więc inny świat od tego zastanego, tworząc przestrzeń dla nowej formuły zaistnienia tożsamości i relacji względem innego.

Paweł Susid jest artystą który doskonale potrafi wsłuchać się w otaczającą nas rzeczywistość i anektując zasłyszane bądź przeczytane zdania/słowa/wypowiedzi, splata je z formą wizualną. Jego oszczędne formalnie „figury myśli” stanowią refleksję dotyczącą kondycji człowieka, przemian społeczno-politycznych, rozumienia świata oraz zmiennych zjawisk współczesnej kultury.

Paweł Susid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Susid (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mateusz Piestrak. Teraz budując zacznę od dymu z komina
Kuratorka: Katarzyna Kucharska
Aranżacja: Mateusz Piestrak, Mateusz Słociński
Od 26 kwietnia do 21 maja 2017 roku
Galeria Curators’LAB w Poznaniu

Paweł Susid. bez tytułu
Kuratorki: Natalia Czarcińska, Dorota Tarnowska-Urbanik
Organizator: I Katedra Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP
Od 26 kwietnia do 21 maja 2017 roku
Galeria Duża Scena UAP i Mała Scena UAP w Poznaniu

Dodaj komentarz