• 2017-04-27

Śląski porcelanowy pop-art

28 kwietnia odbędzie drugie spotkanie w ramach Klubu katowickiej filiżanki. Tym razem prelegentką będzie Magdalena Niziołek, historyk sztuki z Muzeum Historii Katowic, która wyjaśni m.in. dlaczego wyroby Steatytu” określane bywają mianem śląskiego pop-artu”.

„Steatyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Steatyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Steatyt” to unikalna, prywatna katowicka wytwórnia porcelany, która działała przez cały bez mała okres komunizmu, w latach 1947–1994. Jej założyciel, Zygmunt Buksowicz początkowo w swym niewielkim zakładzie przy uicy 1 Maja 70 wytwarzał ceramikę techniczną m.in. na potrzeby lotnictwa. Prawdopodobnie dopiero od drugiej połowy lat 50-tych zaczął się zajmować ceramiką dla użytku codziennego o wyraźnym artystycznym charakterze.

W 1958 roku podczas wystawy organizowanej w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach wyroby Buksowicza zrobiły prawdziwą sensację i otrzymały pierwszą nagrodę przyznaną przez jurorów. Był to pierwszy i nie ostatni z sukcesów tej firmy. W trudnym czasie komunizmu, kojarzonym z szarością i bylejakością, „Steatyt” produkował wyroby o wyrazistych kształtach i kolorach, rozpoznawalne i popularne w śląskich domach, w wielu z nich zdobiąc kredens lub meblościankę.

Klub katowickiej filiżanki
28 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR