• 2017-04-27

Śląski porcelanowy pop-art

28 kwietnia odbędzie drugie spotkanie w ramach Klubu katowickiej filiżanki. Tym razem prelegentką będzie Magdalena Niziołek, historyk sztuki z Muzeum Historii Katowic, która wyjaśni m.in. dlaczego wyroby Steatytu” określane bywają mianem śląskiego pop-artu”.

„Steatyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Steatyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Steatyt” to unikalna, prywatna katowicka wytwórnia porcelany, która działała przez cały bez mała okres komunizmu, w latach 1947–1994. Jej założyciel, Zygmunt Buksowicz początkowo w swym niewielkim zakładzie przy uicy 1 Maja 70 wytwarzał ceramikę techniczną m.in. na potrzeby lotnictwa. Prawdopodobnie dopiero od drugiej połowy lat 50-tych zaczął się zajmować ceramiką dla użytku codziennego o wyraźnym artystycznym charakterze.

W 1958 roku podczas wystawy organizowanej w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Katowicach wyroby Buksowicza zrobiły prawdziwą sensację i otrzymały pierwszą nagrodę przyznaną przez jurorów. Był to pierwszy i nie ostatni z sukcesów tej firmy. W trudnym czasie komunizmu, kojarzonym z szarością i bylejakością, „Steatyt” produkował wyroby o wyrazistych kształtach i kolorach, rozpoznawalne i popularne w śląskich domach, w wielu z nich zdobiąc kredens lub meblościankę.

Klub katowickiej filiżanki
28 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz