Plakaty Lecha Majewskiego

Sztuka plakatu polega na umiejętnym odnalezieniu wizualnego komunikatu, który z jednej strony będzie stosunkowo prosty, z drugiej w najbardziej trafny sposób odzwierciedlał będzie temat, estetykę i sens obrazu filmowego. 31. Tarnowska Nagroda Filmowa zawdzięcza swoją wizualną oprawę znakomitemu artyście Lechowi Majewskiemu.

Lecha Majewski, „Ball at the Koluszki Station” (źródło: materiały prasowe organizatora)Lecha Majewski, „Ball na Stadionie Koluszki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lecha Majewski, „Bal na Dworcu Koluszki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor zaprezentuje wystawę swoich prac graficznych w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wystawa Lech Majewski. Plakaty składać się będzie głównie z plakatów filmowych, które powstały jeszcze przed końcem lat osiemdziesiątych, gdy artystyczne plakaty wciąż widoczne były na ulicach i zachęcały widzów swoim syntetycznym, a zarazem wyrafinowanym komunikatem. Częścią ekspozycji będą także projekty z ostatnich lat, które artysta stworzył do spektakli teatralnych. Uzupełnieniem prezentacji będą ilustracje wykonane przez Lecha Majewskiego dla magazynu „The Times” oraz zaprojektowane przez niego okładki do wydawnictw muzycznych i książki.

Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 r., znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990. Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia”. Jego plakaty (w latach siedemdziesiątych – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie.

Lecha Majewski. Plakaty
Wystawa w ramach 31.Tarnowskiej Nagrody Filmowej
Od 21 kwietnia do 3 maja 2017 roku
BWA w Tarnowie

Dodaj komentarz