• 2017-04-27

Kino non-stop

Kino non-stop to nowy cykl Muzeum Kinematografii w Łodzi. Podczas pierwszego pokazu zatytułowanego Żołnierze, milicjanci i obywatele będzie zaprezentowany zestaw filmów z archiwów Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Wytwórni Filmowej „Czołówka”.

„Dyrygenci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyrygenci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W PRL-u oprócz standardowych kin funkcjonowały także kina non-stop. Każdego dnia wyświetlano w nich jeden zapętlony film fabularny lub zestaw krótkometrażówek, na który składały się filmy oświatowe, dokumentalne oraz animowane. Raz w miesiącu w Kinotece będą się odbywać podobne pokazy, zabierające widzów w sentymentalną podróż do przeszłości.

W repertuarze m.in.: Felek na urlopie Henryka Rewkiewicza (1964) – bohater filmowej groteski otrzymuje kilkudniowy urlop, aby pomóc rodzinie w pracach żniwnych. Po przybyciu do domu czas spędza jednak na wylegiwaniu i rozpowiadaniu nieprawdziwych wieści o rzekomych powodzeniach i sukcesach w wojsku. Jak zakończy się jego urlop? Dyrygenci Edwarda Etlera (1968) – impresja filmowa poświęcona milicjantom kierującym ruchem na skrzyżowaniach ulic oraz Piosenka Grzegorza Królikiewicza (1971) – historia żołnierzy przygotowujących się do galowego występu na festiwalu wojskowych pieśni marszowych w Kołobrzegu.

Pokaz Żołnierze, milicjanci i obywatele
27 kwietnia, godz. 17.00
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz