Prawdziwe oblicze sowieckiego wyzwolenia

26 kwietnia wydawnictwo Znak Horyzont opublikuje książkę Dariusza Kalińskiego Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?.

Dariusz Kaliński, „Czerwona Zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dariusz Kaliński, „Czerwona Zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kwiaty, poczęstunek, radosne okrzyki – tak Polacy witali czerwonoarmistów po ucieczce Niemców. Wielu rodakom wydawało się wtedy, że to rzeczywiste wyzwolenie. Wiara w to, że Sowieci to nasi sojusznicy, trwała jednak krótko. Czerwoni zamiast wolności przynieśli bowiem nowy ucisk. Symboliczne już kradzieże zegarków były tylko kroplą w morzu bandytyzmu. Grabieże ubrań, inwentarza, alkoholu – do tego Polacy musieli przywyknąć. Nie sposób jednak było pogodzić się z cierpieniem zgwałconych żon, matek, córek i sióstr.

Morderstwami w iście NKWD-owskim stylu. Represjami na żołnierzach podziemia niepodległościowego. Zsyłkami do łagrów, które często kończyły się śmiercią już w drodze. Pijaństwem, które skutkowało brakiem jakichkolwiek zahamowani… To, czego nie zniszczyli i nie wywieźli Niemcy, wzięli sobie Sowieci. Tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych. Ogromne ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej… Straty na ziemiach odzyskanych dochodzące do 54 miliardów dzisiejszych dolarów. Obszar państwa zmniejszony z 390 tysięcy do nieco ponad 312 tysięcy km². Liczba ofiar śmiertelnych szacowana na 50 tysięcy.

Dariusz Kaliński – ekonomista z wykształcenia, historyk z zamiłowania. Specjalista od II wojny światowej, działań sił specjalnych i historii wojen morskich oraz jeden z najpoczytniejszych w polskim internecie autorów z tych dziedzin. Wielbiciel zlotów militarnych, twórczości Toma Clancy’ego i historycznych filmów.

Dariusz Kaliński, Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?
Premiera: 26 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Znak Horyzont

Dodaj komentarz