5 sposobów na obniżenie ceny OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego jako kierowca i właściciel samochodu musisz je wykupić. Jako że jego warunki są regulowane przez ustawę, przy wyborze polisy od odpowiedzialności cywilnej liczy się praktycznie wyłącznie cena – im niższa, tym lepiej. Dowiedz się, jak bezpiecznie, legalnie i skutecznie ją obniżyć za pomocą pięciu sprawdzonych sposobów.

5 sposobów na obniżenie ceny OC (źródło: materiały prasowe)

5 sposobów na obniżenie ceny OC (źródło: materiały prasowe)

1. Drugi właściciel
Przeraziła Cię wysokość wyliczonej składki na ubezpieczenie OC samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl? Jeśli dopiero co rozpoczynasz swoją przygodę z obowiązkową polisą lub jesteś młodym kierowcą, który posiada duże zwyżki na OC, prawdopodobnie tak było. Na szczęście nie znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia i prostym sposobem możesz obniżyć wysokość składki. W tym celu wystarczy tylko dopisać do dowodu rejestracyjnego drugiego właściciela, który dysponuje zniżkami ubezpieczeniowym, najlepiej w największym wymiarze 60%.

Jednoczesne połączenie dużych zniżek i zwyżek w ramach jednej polisy powoduje wypośrodkowanie składki, dzięki czemu nie jest ona tak zabójcza jak przy wyliczeniu dla samego młodego lub niedoświadczonego kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że w razie spowodowania szkody ubezpieczonym samochodem zniżki tracą obaj właściciele niezależnie od tego, który z nich był sprawcą.

2. Wybór najtańszej oferty
Ponieważ warunki ubezpieczenia OC są niezależne od firmy i ceny, logiczne jest, że przepłacanie nie ma sensu, a przy wyborze polisy należy się kierować wyłącznie jej kosztem. Dlatego istotną rolę przy kupnie obowiązkowego ubezpieczenia dla kierowców odgrywa kwestia porównania ofert dostępnych na rynku. W tym celu można się udać do agenta lub kilku agentów ubezpieczeniowych, jak również skorzystać z internetowych narzędzi, takich jak np. specjalna porównywarka OC.

3. Odpowiedni wybór auta
Na wysokość składki wpływa wiele czynników, a jednym z istotniejszych są parametry techniczne auta. W tym kontekście najważniejszą rolę odgrywa pojemność silnika – zasadniczo im ona większa, tym droższe OC. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie, dobrze przemyśl zakup samochodu i zdecyduj się na model z niewielkim silnikiem. Znaczenie ma także marka – właściciele aut kojarzonych ze sportową jazdą (np. BMW, Porsche, Audi) płacą bowiem więcej za OC niż osoby jeżdżące modelami uważanymi za spokojne (np. Skoda, Volvo, Opel).

4. Bezpieczna jazda
Reguła jest prosta: im dłużej posiadasz ubezpieczenie OC i nie powodujesz szkód w ruchu drogowym, tym niższa jest Twoja składka. Zniżki (lub zwyżki w razie spowodowania szkody) naliczane są co roku – wystarczy kilka lat bezszkodowej jazdy, żeby uzyskać ich pełny wymiar. To najlepszy i najpewniejszy sposób na obniżenie ceny OC, choć wymaga czasu i nie da się z niego skorzystać w trybie natychmiastowym.

5. Przemeldowanie się
Czy wiesz, że wysokość składki OC jest uzależniona również od miejsca zamieszkania? Towarzystwa ubezpieczeniowe nie kryją się z tym, że dwie polisy o tych samych parametrach, tylko że kupowane w różnych miejscowościach mogą się znacznie różnić pod względem kosztów. Przykładowo, identyczne ubezpieczenie w jednym z popularnych towarzystw ubezpieczeniowych kosztuje we Wrocławiu 1230 zł, podczas gdy w Rzeszowie tylko 830 zł.

Jaki z tego wniosek? Ano taki, że jeśli mieszka się w metropolii, gdzie ceny OC są wysokie z uwagi na duże natężenie ruchu, a co za tym idzie, podwyższone ryzyko szkody, warto rozważyć przemeldowanie się gdzieś indziej. Najlepszym wyjściem jest zameldowanie się w małej miejscowości lub na wsi, co z pewnością korzystnie przełoży się na wysokość składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Komentarze (2) do artykułu “5 sposobów na obniżenie ceny OC”

  1. Rudolf

    jest jeszcze opcja z wykorzystaniem telematyki dosc popularna na zachodzie w naszym kraju poki co tylko yanosik nieśmiało z tym eksperymentuej szkoda że nie ma innych odważnych ;o

  2. tom

    Najtańszą polisę można wyszukać sobie na kalkulatorze cuk. To bardzo dobra porównywarka.

Dodaj komentarz