Zobacz ukarane miasto

Wystawa Ukarane Miasto, Radom Czerwiec ’76. Jest uwieńczeniem prawie trzech lat pracy opartej na współpracy fotograf – pisarz. Pokazuje ona ludzi, którzy brali udział w proteście robotniczym w Radomiu 25 czerwca 1976 roku.

„Ukarane Miasto. Radomski Czerwiec ’76” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ukarane Miasto. Radomski Czerwiec ’76” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W piątek, 25 czerwca 1976 roku robotnicy Radomia, Ursusa, Płocka, Łodzi, Nowego Targu i Grudziądza wyszli na ulice w proteście przeciwko komunistycznej władzy. To nie był zorganizowany protest, nie dojrzała jeszcze myśl o Solidarności, nie istniały żadne struktury, jakie mogłyby pokierować olbrzymim, spontanicznym, robotniczym protestem. Walki trwały do chwili, kiedy władze podjęły decyzję, że odwołują podwyżki cen żywności. To był pierwszy przypadek w dziejach PRL kiedy komunistyczne władze ustąpiły robotniczym żądaniom.

To opowieść o ludziach, którzy dostali się w tryby historii. Niektórzy z własnej, nieprzymuszonej woli niesieni pragnieniem żeby im, tym komunistom pokazać że się nie zgadzają na takie życie. Inni przypadkiem, bo byli zbyt młodzi, żeby rozumieć w czym biorą udział. Jeszcze inni wbrew własnej woli schwytani w czasie ulicznej łapanki.

Autorem fotografii jest Grzegorz Kubisiak. Zajmuje się fotografią dokumentalną o tematyce społecznej. Studiował w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w wielu warsztatach fotograficznych, m. in. Transmission pour I’Image w Perpignan we Francji.

Autorem tekstów jest Grzegorz Kapla. Wydał pięć książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach. Bardziej od pisania lubi tylko spotykać ludzi.

Ukarane Miasto, Radom Czerwiec ’76
Od 27 kwietnia do 27 maja 2017 roku
Fotografie: Arkadiusz Kubisiak
Teksty: Grzegorz Kapla
Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 19.30
Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz