Nos w dziób z bliskimi nieznajomymi

To, co czyni książkę Noah Stryckera Rzecz o ptakach szczególnie poruszającą, to umiejętność pokazania czym są i mogą być ptaki dla nas. Nietuzinkowy styl Stryckera, zarazem liryczny i pełen humoru, umożliwia świeże spojrzenie na świat ptaków i zadziwienie się nim bez odrobiny taniego romantyzmu.

Noah Strycker, „Rzecz o ptakach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Noah Strycker, „Rzecz o ptakach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Możliwości ptaków wprawiają w osłupienie, a nieraz wywołują dreszcz na plecach. Węch sępów pozwala im wyczuć nawet najmniejszą koncentrację cząsteczek unoszących się w powietrzu, a ich żołądek jak ze stali – strawić bakterie wąglika. Umiejętności manewrowania kolibrów w powietrzu zainteresowały badaczy z Pentagonu, którzy zapowiedzieli ukazanie się nanodrona wzorowanego na budowie i sposobie poruszania się tych ptaków. Albatrosy, dzięki specjalnej konstrukcji swoich skrzydeł, przeciętnie przemierzają w swoim życiu 6,43 miliona kilometrów, czyli odległość większą niż ta, którą pokona jakiekolwiek zwierzę na Ziemi, czy też jakikolwiek samochód skonstruowany przez człowieka. Trudno wyobrazić sobie posiadanie takich supermocy. Jak zaznacza Strycker, może i ptaki nie będą budować statków kosmicznych, ale nie doceniamy ich wystarczająco.

Zdolność Stryckera do dostrzegania i ukazywania związków pomiędzy zachowaniem ptaków a człowieczeństwem pozwala uczynić nieoczywistymi nawet nasze podstawowe potrzeby, takie jak sen, ale i rzucić nowe światło na najbardziej złożone i tajemnicze ludzkie emocje i zachowania, jak miłość, przywiązanie czy altruizm. Sroki nie tylko są psotne, ale i skłonne do psychologicznych gierek – mogą żywić urazę, drwić i oszukiwać. Nieważne, jaki rodzaj uczuć będziemy analizować, w każdym przypadku albatrosy będą wypadać lepiej od nas, podczas gdy ludzki (zarówno amerykański, jak i polski) wskaźnik rozwodów stawia nas na poziomie, na którym plasuje się głuptak galapagoski. Są ptaki, które posiadają świadomość własnego ja, ptaki wyprawiające pogrzeby i przeżywające żałobę, tańczące w rytm muzyki, mające gust estetyczny i poczucie piękna, tworzące sztukę i ulegające modom.

Noah Strycker jest przyrodnikiem, współredaktorem poczytnego w Stanach Zjednoczonych magazynu „Birding” i podróżnikiem. Rzecz o ptakach przyniosła mu międzynarodową sławę. Studiował ptaki w najbardziej ekstremalnych miejscach na świecie, od głębokiej Arktyki po dżunglę amazońską, australijski busz i ekwadorską Amazonię.

Noah Strycker, Rzecz o ptakach
Premiera: 12 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Muza

Dodaj komentarz