Prus. Śledztwo biograficzne

Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę. Śledztwo w sprawie Prusa przeprowadziła Monika Piątkowska, a jego efekty będzie można poznać w maju, gdy w księgarniach pojawi się opisująca je publikacja.

Monika Piątkowska, „Prus. Śledztwo biograficzne” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Monika Piątkowska, „Prus. Śledztwo biograficzne” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i niedocenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, tylko prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.

Monika Piątkowska − dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Życie przestępcze w przedwojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).

Wraz z biografią Prusa w serii 50 na 50 Wydawnictwa Znak ukaże się Lalka z ilustracjami Kazimierza Manna.

Bolesław Prus, „Lalka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bolesław Prus, „Lalka” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Monika Piątkowska, Prus. Śledztwo biograficzne
Premiera: 10 maja 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz