• 2017-04-24

Edward Stachura z tego świata

Z okazji 80. rocznicy urodzin Edwarda Stachury Kino Atlantic w Warszawie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego Edward Stachura z tego świata w reżyserii Teresy Kudyby.

 „Edward Stachura z tego świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Edward Stachura z tego świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Stachura z tego świata to 45-minutowy dokument, zrealizowany w 2014 roku, w 35 rocznicę tragicznej śmierci legendarnego Steda. Film przedstawia miejsca i osoby związane z biografią i twórczością poety na Kujawach „Białych”: Łazieniec, gdzie mieszkał z rodziną; Ciechocinek – Tężniopolis, gdzie napisał pierwszy wiersz; Nieszawę – magiczne miasteczko nad Wisłą, w którym zobaczył i opisał Całą jaskrawość; Toruń, gdzie młodzi ludzie grają dziś jego piosenki.

Na początku – wizyta w domu rodzinnym i spotkanie z bratankiem Steda. Jerzy Stachura, poeta, bard, malarz mieszkający w Gdyni, maluje obraz: Całą jaskrawość, śpiewa Balladę dla Potęgowej. Na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim pisarz i przyjaciel Steda Marek Badtke i burmistrz Andrzej Cieśla rozmawiają o wizjach odtworzenia dla potomnych miejsc, w których zaznaczył swą obecność Stachura. Leszek Rojek, kuzyn poety, opowiada o dzieciństwie spędzonym w Łazieńcu a bratanica poety, Monika Stachura wspomina relacje rodzinne i zastanawia się, czy Sted „był z tego świata”.

Edward Stachura z tego świata, reż. Teresa Kudyba
Pokaz 26 kwietnia 2017 roku, godz. 18.30
Kino Atlantic w Warszawie

Dodaj komentarz