Duet Golińska–Łazarczyk

Galeria Arsenał w Białymstoku 28 kwietnia zaprasza na wernisaż wystawy Zuzy Golińskiej i Magdaleny Łazarczyk Niewidzialna ściana. Podczas otwarcia odbędzie się performance.

Zuza Golińska / Magdalena Łazarczyk, stop-klatka z wideo „Niewidzialna Ściana”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuza Golińska / Magdalena Łazarczyk, stop-klatka z wideo „Niewidzialna Ściana”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk pracują w duecie od 2014 roku – od rozpoczęcia studiów w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich przyjaźń okazała się doskonałą bazą do wspólnych działań twórczych. Obie artystki w swoich solowych realizacjach wychodzą od przestrzeni i odnoszą się do przestrzeni oraz różnych aspektów jej postrzegania.

W pracach Łazarczyk zainteresowania te kierują się ku refleksji nad tożsamością przedmiotów i miejsc, a rozwiązywane są w ramach samego obrazu: fotograficznego i filmowego. Golińska z kolei w swoich realizacjach skupia się na wielozmysłowym odbiorze architektury miasta, tworząc instalacje rzeźbiarskie. We wspólnych projektach artystki kreują fantastyczne światy, odnoszące się do filmu, baśni i popkultury, odwiedzane przez performowane przez nie postaci. Wrażliwość na przestrzeń i kontekst uwidacznia się tym razem w starannie dobranych kostiumach, rekwizytach oraz scenografii.

Głównym bohaterem wystawy Niewidzialna ściana jest młody adept tradycyjnych sztuk walki – uczeń Szkoły Gladiatorów. Tytułowy termin określa w grach komputerowych bariery, których nie da się przekroczyć . Punktem wyjścia projektu stał się układ ruchów, swoista choreografia walki, którą toczy chłopiec w odrealnionej przestrzeni wystawy. Pełen napięcia pojedynek odnosi się do emocji oraz stanów wynikających m.in. z dynamicznych przemian kulturowych i technologicznych.

Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk. Niewidzialna ściana
Kurator: Tomasz Pawłowski
Współpraca ze strony Galerii: Zbigniew Świdziński
Od 28 kwietnia do 1 czerwca 2017 roku
Otwarcie: 28 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR