• 2017-04-22

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017

Zewnątrz wewnątrz to temat przewodni Programu Głównego Krakow Photomonth. Jego kuratorem jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta.

Krakow Photomonth 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakow Photomonth 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślady pozostawione przez obcych w UFO Photo Archives, tańce z podtekstem erotycznym, operatorzy dronów zrzucający śmiercionośne pociski w Pakistanie, siedząc w bazie na pustyni pod Las Vegas. Artyści 15. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie zabierają nas w balansującą na pograniczu prawdy i fikcji podróż po świecie widzianym oczami obserwatora skrytego za aparatem fotograficznym.

Prezentując serię wystaw składających się na Zewnątrz wewnątrz, wychodzę z założenia, że fotografia zawsze pozostaje na zewnątrz i spogląda na to, co wewnątrz – kurator mówi MacDonald. Często praca fotograficzna powstaje w sposób spontaniczny, natychmiastowy i ma zewnętrzną genezę. Niezależnie od niuansów wynikających ze stosowanej praktyki lub z rodzaju uprawianej fotografii, aparat i obraz fotograficzny dają nieodparte wrażenie badania świata, a nie wejścia w liryczny dialog, jak w przypadku wielu innych dziedzin sztuki.

Festiwal należy do najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych, w ramach tej edycji zostaną zaprezentowane także ciesząca się ogromnym zainteresowaniem Sekcja ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz dziesiątki wydarzeń towarzyszących. „Tegoroczna edycja festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest dla mnie i dla całego zespołu bardzo wyjątkowa. Obchodzimy 15. urodziny. To ważny moment w historii tak dużego wydarzenia. Chcemy uczcić wszystkich tych, którzy przez lata to wydarzenie tworzyli, wspierali, motywowali nas do poszukiwań i eksperymentów, dodawali otuchy i doświadczali wspaniałości medium fotografii razem z nami” – mówi Aga Dwernicka, dyrektorka festiwalu.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017
Od 19 maja do 18 czerwca 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz