Zmarła Magdalena Abakanowicz

Dzisiaj, 21 kwietnia, zmarła Magdalena Abakanowicz, najbardziej znana na świcie polska rzeźbiarka. O jej śmierci poinformował rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Adam Myjak.

Magdalena Abakanowicz i Jarosław Pijarowski, 2010 (CC BY-SA 4.0)

Magdalena Abakanowicz i Jarosław Pijarowski, 2010 (CC BY-SA 4.0)

Częste w twórczości Abakanowicz były zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku. Artystka specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych opartych na tkaninie, wykorzystujących też innych materiały, takie jak kamień, drewno i brąz – zwanych od jej nazwiska abakanami. Te formy rzeźbiarskie konstruowane z tak niekonwencjonalnego materiału zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywały z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza. Spełniały tez funkcję praktyczną jako próba dostosowania monumentalnej rzeźby do skromnych warunków lokalowych. W 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 przyniosły Magdalenie Abakanowicz główną nagrodę na Biennale w São Paulo.

Magdalena Abakanowicz w swojej pracowni (CC BY-SA 4.0)

Magdalena Abakanowicz w swojej pracowni (CC BY-SA 4.0)

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku. W latach 50. ukończyła warszawską ASP, a później także Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Sopocie. Była profesorem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Magdalena Abakanowicz
1930–2017

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR