• 2017-04-21

Pożegnanie z Europą

Pożegnanie z Europą w reżyserii Marii Schreder to przeniesiona na ekrany opowieść o pisarzu, którego twórczość zainspirowała Grand Budapest Hotel Wesa Andersona. Polscy widzowie będą mogli oglądać film już od 5 maja.

Maria Schrader, „Pożegnanie z Europą” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Maria Schrader, „Pożegnanie z Europą” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pokazywany m.in. na festiwalu w Locarno film, jest również austriackim kandydatem do Oscara 2017. To oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga.

Autor słynnych nowel Amok i List od nieznajomej, wydanych w Polsce w zbiorze 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania, w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934.

Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 pisarz przebywa w Brazylii, którą zauroczył się do tego stopnia, że planuje poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywa różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe.

Pożegnanie z Europą, reż. Maria Schrader
Premiera: 5 maja 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz