Don Kichote według Wilkonia

Na wystawę Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia składa się ponad setka prac. Obok współczesnego zbioru zwiedzający Muzeum Miasta Gdyni będą mogli zobaczyć rzadziej publikowane prace powstałe w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, a także rzeźby wykonane pod wpływem fascynacji historią błędnego rycerza. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany obraz olejny Józefa Wilkonia Don Kichot i Sanczo Pansa z roku 1956, co stanowi ważne wydarzenie muzealne i artystyczne.

Józef Wilkoń, „Don Kichote i Sancho Pansa przybywają do Barcelony” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń, „Don Kichote i Sancho Pansa przybywają do Barcelony” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Wilkoń swoje pierwsze komentarze do Don Kichota stworzył pół wieku temu, jednak dopiero w 2015–2016, z inicjatywy Fundacji Chain, powstaje dwutomowe wydawnictwo Don Kichote, które wypełniło blisko sto ilustracji. To pierwsze tak bogato ilustrowane wydanie arcydzieła hiszpańskiej i światowej literatury w historii polskiego edytorstwa. Ten niezwykły zbiór zainspirował do realizacji wystawy mistrza polskiej ilustracji w Muzeum Miasta Gdyni. Skojarzenie przyjazdu prac ilustrujących przygody Don Kichota do nadbałtyckiej Gdyni z wizytą powieściowego bohatera w nadmorskiej Barcelonie, jest nieprzypadkowe.

Prace Józefa Wilkonia odwołują się do europejskiej tradycji malarskiej, a jednocześnie od początku są rozpoznawalne jako dzieła Wilkonia. Realizm spotyka się w nich z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.

Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) jest znakomitym ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, twórcą plakatów i scenografii teatralnych, a także pisarzem i edukatorem. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955), a na Uniwersytecie Jagiellońskim historię sztuki (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, które zostały wydane w kraju i za granicą.

Marzyciele. Don Kichote według Wilkonia
Od 29 kwietnia do 11 czerwca 2017 roku
Kurator: Jacek Friedrich
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz