Jan Młodożeniec – ojciec założyciel polskiej szkoły plakatu

Od 20 kwietnia Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wystawę Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace. Na ekspozycji przygotowanej w ramach Roku Awangardy (w stulecie awangardy w Polsce) została przedstawiona twórczość trzech pokoleń artystycznej rodziny Młodożeńców.

Proj. Jan Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Jan Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Młodożeniec, światowej sławy plakacista, uznawany jest za jednego z pięciu – obok Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, Waldemara Świerzego i Romana Cieślewicza – „ojców założycieli” słynnej polskiej szkoły plakatu. Na wystawie sięgającej do prywatnych archiwów synów artysty: grafika Piotra Młodożeńca i malarza Stanisława Młodożeńca, prezentujemy prace na papierze, gwasze obrazujące codzienny proces twórczy ich ojca.

W zbiorach Muzeum Kinematografii znajduje się ponad 100 oryginalnych plakatów z ogromnego dorobku Artysty. Wybrane z kolekcji przez syna – Piotra – tworzą część ekspozycji uzupełniającą prywatne „Małe wielkie prace” o główny nurt twórczości Jana Młodożeńca, jakim był plakat filmowy. Wystawa prezentuje także rysunkowe mini-recenzje z premier filmowych, które przez lata drukowano na łamach „Filmu” i „Miesięcznika Literackiego”.

Wystawa została wzbogacona o nowatorską poezję futurystyczną Stanisława Młodożeńca – jednego z czołowych przedstawicieli awangardy w polskiej poezji XX wieku – ojca Jana, dziadka Piotra i Stanisława. Całość zamykają prace artystyczne synów Jana: Stanisława i Piotra Młodożeńców. Na ekspozycji prezentowane są obrazy Stanisława oraz animację Piotra do wiersza dziadka Futurobnia pochodzącego z tomiku Kreski i futureski wydanego w 1921 roku.

Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace
Współpraca: Fundacją Editions Spotkania
Od 20 kwietnia 2017 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz