Michał Cygan: Wszyscy umrzemy

Fresz Gallery w Krakowie zaprasza na najnowszą wystawę prezentującą twórczość Michała Cygana. Wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS.

Michał Cygan, „Wszyscy umrzemy”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Cygan, „Wszyscy umrzemy”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Familoki, kopalnie, złomiarze, więźniowie. Zderzenie z inną kulturą, językiem, mentalnością, początkowo przepełnione strachem przerodziło się w wielką fascynację artysty. Fascynację szarym światem, którego rytm i krajobraz wyznaczała historia przemysłu górniczego. Taki Śląsk, widziany oczami przyjezdnego studenta poznał Michał Cygan przeprowadzając się do Katowic. Dziwaczne zachowania ludzi i podglądane sytuacje przeniósł do swoich obrazów. Typowe sceny z życia, zapamiętane i niejednokrotnie przerysowane, uchwycone w komiksowej narracji. Wielość scen niemal przytłacza, dając się zarazem wciąż odkrywać na nowo.

Cygan z perspektywy wnikliwego obserwatora buduje historię, zaczynając od pojedynczego wątku rozbudowuje je o kolejne wątki i komentarze. Wszyscy umrzemy nie jest jednak opowieścią apokaliptyczną. Świat w nich zawarty jest niezwykle barwny, nasycony soczystymi kolorami, artysta w niebanalny sposób odczarowuje w nich obserwowaną na co dzień rzeczywistość. Śmierć jest częstym motywem w twórczości Michała Cygana, wplecionym w tło życia codziennego. Wszyscy kiedyś umrzemy, ale bohaterowie obrazów zdają się jakby płynnie przechodzić nad tą myślą do porządku dziennego.

Michał Cygan – urodził się w 1989 roku. Jest absolwentem wydziału Grafiki Warsztatowej katowickiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni Grafiki Cyfrowej u prof. Adama Romaniuka. Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką tradycyjną oraz cyfrową, tworzy także instalacje i prace przestrzenne.

Michał Cygan. Wszyscy umrzemy
Od 21 kwietnia do 12 maja 2017 roku
Wernisaż:  21 kwietnia 2017 roku, godz. 19.00
Fresz Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz