Re-Forma: jak modernizować kultowe budynki?

Jak postępować z kultowym budynkiem, który wpisał się w obraz miasta? Historycy architektury i aktywni architekci 21 i 22 kwietnia poprowadzą Re-Formę, seminaryjny warsztat, którego celem jest zaproponowanie możliwych projektów modernizacji siedziby galerii Awangarda BWA we Wrocławiu.

„Re-Forma”, proj. Łukasz Paluch (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Re-Forma”, proj. Łukasz Paluch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siedziba BWA Wrocław, pałac Hatzfeldów, przyciąga uwagę historyków i miłośników architektury Wrocławia. Istnieje wiele historii dotyczących jego powstania, ta znana, mówiąca o autorstwie słynnego projektanta Carla Gottharda Langhansa, architekta berlińskiej Bramy Brandenburskiej i ta mniej głośną, przypominającą wkład w projekt innego twórcy, Isidore Cannevale. Stosunkowo mało uwagi poświęca się powojennym losom obiektu, którego obecny kształt zawdzięczamy Edmundowi Małachowiczowi, niestrudzonemu konserwatorowi, autorowi projektów odbudowy wielu wrocławskich zabytków.

Jak zapadła decyzja o zachowaniu „żywej ruiny”? Co oznaczało dla jej formy architektonicznej przeznaczenie budynku na galerię sztuki współczesnej? Jak nowoczesna idea publicznej prezentacji sztuki zrealizowała się w kształcie budynku, a przede wszystkim, jak dziś można ją zaktualizować? Jaka będzie przyszłość obiektu, którego stan znów zaczyna dopominać się o nowe decyzje? Czy dbając o to, co pozostało, myślimy tylko o odbudowie pierwotnego budynku? Czy gotowi jesteśmy docenić specyficzny palimpsest, którym stał się dawny pałac Hatzfeldów?

21 kwietnia, godzina 18.00

  • Rozpoczęcie projektu, założenia i wykład: O ruinach i odbudowie, prowadzenie: Agata Gabiś i Michał Duda
  • Prezentacje uczestników projektu: Mikołaja Smoleńskiego (studio Sofft) oraz Karola Szparkowskiego i Kamila Miklaszewskiego (+48 grupa projektowa)

22 kwietnia, godzina 12.00

  • Analiza z marszu, zwiedzanie siedziby BWA Wrocław przy ul. Wita Stwosza i najbliższej okolicy połączone z analizą potencjału budynku u jego otoczenia. Prowadzenie: Michał Duda, uczestnicy projektu i publiczność

Re-Forma, seminarium architektoniczne w ramach projektu Restauracja Awangardy
Od 21 do 22 kwietnia 2017 roku
Prowadzenie: Agata Gabiś i Michał Duda
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz