Dama z gronostajem w nowej odsłonie

Dama z gronostajem Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jeden z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci. Arcydzieło kupił około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Dziewczyna ukazana na portrecie to Cecylia Gallerani, kochanka księcia Mediolanu Lodovica Sforzy.

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

19 maja po raz pierwszy od wielu lat krakowianie i turyści będą mogli wejść do budynku dawnego hotelu Cracovia. Z okazji Nocy Muzeów MNK zaprasza od godz. 18.00 na wystawę Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory. Pokazane zostaną na niej m.in. manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej”. Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawiąże pokaz ceramiki z lat 60.

Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką”, dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem Miasta zaprojektowanym przez Helenę i Romana Hussarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. O godz. 19.15 i 20.00 Muzeum zaprasza na spotkania przybliżające tematykę pokazu i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach Jerzego Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku.

Na odrębnej ekspozycji można będzie się zapoznać z pomysłami studentów wydziałów architektury i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii. To efekt warsztatów przygotowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” i prowadzonych przez światowej sławy architekta hiszpańskiego Fernando Menisa, znanego w Polsce m.in. z realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Pokaz Damy z gronostajem
Wystawa Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory
19 maja 2017 roku
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dodaj komentarz