Zsolnay. Węgierska secesja w MCK

20 kwietnie Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę Zsolney. Węgierska secesja. Na wystawie prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji.

„Zsolnay. Węgierska secesja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zsolnay. Węgierska secesja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fenomen Zsolnay stanowi ważny rozdział w historii węgierskiej secesji. Manufaktura, założona przez Miklósa Zsolnaya w połowie XIX wieku w położonym na południu Węgier Peczu, prawdziwy rozkwit zaczęła przeżywać za czasów jego syna – Vilmosa. Kolejne generacje rodziny Zsolnay rozwijały działalność fabryki – włączając się aktywnie nie tylko w zarządzanie obiektem i jego rozbudowę, ale również w proces koncepcyjny i projektowy wytwarzanych przedmiotów.

Ważną rolę w historii fabryki odegrał też polski architekt – Tadeusz (Tádé) Sikorski, który poślubił Julię Zsolnay i wraz z nią zajął się projektowaniem dla manufaktury, pełnił też funkcję dyrektora artystycznego.

Istotnym obszarem aktywności manufaktury Zsolnay – obok ceramiki dekoracyjnej i użytkowej stanowiła produkcja elementów wykorzystywanych w dekoracji architektonicznej licznych budynków na terenie dawnej monarchii austro-węgierskiej – wielobarwne okładziny zdobiły dachy, fasady i wnętrza gmachów publicznych, świątyń i budynków mieszkalnych. Do dzisiaj można je spotkać w wielu miastach na terenie Węgier, Austrii, Serbii, czy Rumunii.

Więcej o wystawie piszemy na Wydarzenia O.pl

Kuratorki wystawy: Natalia Żak, dr Orsolya Kovács
Koordynatorka: Regina Pytlik
Aranżacja: Anna Wisz

Zsolnay. Węgierska secesja
Od 20 kwietnia do 2 lipca 2017 roku
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 18.00
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 2

Dodaj komentarz