• 2017-04-18

Fotograficzny Atlas Natalii Mikołajczuk

Atlas Natalii Mikołajczuk jest kosmiczny. Może jest położony w północno-zachodniej Afryce, a może nie. Pierwotnego użycia przedstawionych rzeczy możemy się tylko domyślać, a formalna prostota fotografii kusi by stawiać pytania także o to czego nie widać. Czy historia spoza kadru jest równie tajemnicza, nieznana?

Natalia Mikołajczuk, „Kosmos. Atlas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Mikołajczuk, „Kosmos. Atlas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografie Mikołajczuk dokumentują wizualny moment w życiu pewnego miejsca. Nie wiemy, gdzie ono jest i czy jest z tego świata. Porzucone obiekty, artefakty, kamienie, naturalne rzeźby – ślady po ludzkiej (?) obecności. Doskonały pejzaż dla północnej opowieści o samotności. Księżycowy krajobraz, bez ludzi, chwilę po wyjeździe ostatnich gości, chwilę przed ich ponownym przybyciem? Ta pustka jednych zaniepokoi, innych wprowadzi w stan skupienia i ulgi: „wreszcie jestem tu i teraz!”.

Bartek Lis, kurator

Natalia Mikołajczuk – urodziła się i wychowała na Podlasiu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie – Wydział grafiki. Tutaj w ramach pracy dyplomowej powstał jeden z jej pierwszych projektów Sen o ogrodzie. Obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Jest także absolwentką VII edycji programu Migawki Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” (2015) oraz projektu Polis(h) Photo Lab (2016).

Natalia Mikołajczuk. Kosmos. Atlas
Od 21 kwietnia do 29 maja 2017 roku
Wernisaż: 21 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Współczesnym Wrocław

Dodaj komentarz