31 opowieści o byciu Żydem Mikołaja Grynberga

Rejwach, najnowsza książka Mikołaja Grynberga, to 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza. W związku z jej premierą 27 kwietnia w Muzeum Polin odbędzie się spotkanie z autorem.

Mikołaj Grynberg, „Rejwach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Mikołaj Grynberg, „Rejwach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi narrator Rejwachu, tytułowej opowieści z nowej książki Mikołaja Grynberga.

Nie są to – jak w przypadku Ocalonych z XX wieku i Oskarżam Auschwitz – wywiady. To 31 opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce. Ich narratorzy pozostają anonimowi. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni nie dopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni „w dobrej wierze” opowiadają antysemickie frazesy. Autor uważnie słucha.

„To wszystko normalnemu człowiekowi w głowie się nie mieści” – mówi narrator innej historii. I zaraz dodaje: „Trochę pan nawymyślał tych historii, co? Pewnie z  połowa jest wymyślona, to znaczy, że pozostałe są prawdziwe, tak?”.

Tekstom towarzyszą zdjęcia Mikołaja Grynberga. Nieoczywiste – jak te historie.

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum POLIN. Rozmowę poprowadzi Justyna Dąbrowska. Fragmenty książki przeczyta Fabian Kocięcki.

Mikołaj Grynberg, Rejwach
Premiera: kwiecień 2017 roku
Wydawnictwo Nisza

Spotkanie z autorem
27 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie

Dodaj komentarz