Ludożercy w kulturze: Kraus, Bernhard, Lec

Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie zaprasza 20 kwietnia na wydarzenie Ludożercy w kulturze: Kraus, Bernhard, Lec: dyskusja panelowa o trzech bohaterach spotkania i o roli satyry oraz czytanie performatywne.

„Ludożercy w kulturze: Kraus, Bernhard, Lec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ludożercy w kulturze: Kraus, Bernhard, Lec” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Satyra uważana jest często za drugorzędny, niepoważny gatunek literacki. A przecież może ona stanowić medium bezwzględnej, okrutnej – i potrzebnej – krytyki społecznej. Mając na uwadze to krytyczne okrucieństwo, Walter Benjamin napisał kiedyś, że satyryk to postać, pod jaką cywilizacja przyswoiła sobie ludożercę. Słowa te padają w eseju Benjamina o Karlu Krausie i właśnie Kraus, wielki wiedeński satyryk, wieloletni redaktor pisma „Die Fackel”, jest pierwszym i najważniejszym bohaterem wydarzenia. Dawniej Kraus był w Polsce czytany, dziś wie się o nim u nas niewiele, zależy nam więc na przybliżeniu jego postaci i dzieła.

Polskim twórcą, który dobrze znał dzieło Krausa i po części korzystał z krausowskich inspiracji, był drugi bohater wydarzenia, wielki polski satyryk Stanisław Jerzy Lec. Wreszcie, trzecim bohaterem jest Thomas Bernhard, prywatnie przyjaciel Leca, którego W.G. Sebald uważał za godnego następcę ludożerczej tradycji Krausa. Chcemy zastanowić się wspólnie nad podobieństwami i różnicami, jakie łączą i dzielą tych trzech autorów, jak również nad funkcjami satyry w rozmaitych warunkach społeczno-politycznych.

Pierwsza część wydarzenia to sesja naukowa, druga to dyskusja panelowa o trzech bohaterach spotkania i o roli satyry, wreszcie – czytanie performatywne fragmentów antywojennego dramatu Karla Krausa Ostatnie dni ludzkości w przekładzie Jacka St. Burasa oraz tekstu Wycieczki automobilowe do piekła z czasopisma „Die Fackel” w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego przygotowane przez Teatr Barakah.

Ludożercy w kulturze: Kraus, Bernhard, Lec. Satyra jako radykalna krytyka społeczna
Sesja naukowa, wieczorna dyskusja panelowa i czytanie performatywne
20 kwietnia 2017 roku
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz