Rozmowa o Małej Zagładzie Anny Janko

18 kwietnia odbędzie w Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach odbędzie się spotkanie z Anną Janko, autorką książki Mała Zagłada. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś, pomysłodawca cyklu Książki Pamięci.

Cykl „Książki Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl „Książki Pamięci” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mała Zagłada Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności.

Anna Janko jest poetką, pisarką i felietonistką. Jako poetka zadebiutowała w 1977 roku, jako prozaiczka w 2007. Obie wydane powieści: Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki były bestsellerami i przyniosły autorce liczne nagrody i nominacje (m.in. Nagrodę Literacką im. Stanisława Reymonta i nominacje do nagród: Gryfia, Nike i Angelus). Wydana w 2015 roku Mała zagłada stała się ważnym głosem w dyskusji o tzw. wojennej traumie drugiego pokolenia i otrzymała wiele nagród (m.in. Nagrodę Literacką Miasta st. Warszawy, Nagrodę Literacką Gryfia, znalazła się też w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus). W ubiegłym roku ukazał się wybór wierszy Anny Janko Miłość, śmierć i inne wzory.

Mała Zagłada. Spotkanie z Anną Janko
18 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Prowadzenie: Michał Nogaś
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

Dodaj komentarz