Wystawa dzieł Henryka Stażewskiego

W Muzeum Narodowym w Gdańsku 20 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy Henryk Stażewski. Kolekcja sztuki XX wieku.

Henryk Stażewski, bez tytułu (Wnętrze), 2 poł. lat 70. XX w., fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henryk Stażewski, bez tytułu (Wnętrze), 2 poł. lat 70. XX w., fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz prac Henryka Stażewskiego to hołd złożony jednemu z najbardziej konsekwentnych awangardystów. Stażewski, wierny awangardzie od początku jej narodzin w Polsce w 1917 roku do swojej śmierci w roku 1988, prekursor i nestor polskiego konstruktywizmu, był niewątpliwym koryfeuszem sztuki.

Stażewski pozostawił po sobie dzieło bogate i dojrzałe. W swojej twórczości, choć podlegała ewolucyjnym przemianom, zachował zadziwiającą konsekwencję i jednorodność. Część spuścizny po malarzu została przekazana przez rodzinę Muzeum Narodowemu w Gdańsku w wieloletni depozyt. Trafiły tu więc prace, które do końca towarzyszyły Stażewskiemu w jego warszawskiej pracowni przy ulicy Świerczewskiego, część z nich została uwieczniona w tle pysznych fotograficznych portretów artysty.

Henryk Stażewski. Kolekcja sztuki XX wieku
Kurator: Grażyna Szcześniak
Od 21 kwietnia do 11 czerwca 2017 roku
Wernisaż 20 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama

Dodaj komentarz