Dzień wolnej sztuki

22 kwietnia w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

VII Dzień Wolnej Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

VII Dzień Wolnej Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12.00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie wolne zwiedzanie ma kilka wymiarów, po pierwsze pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o delektowanie się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

Przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ich celem jednak nie jest wygłoszenie wykładu – mają oni animować rozmowę – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea historyczne, wojskowości, techniki, literatury, skanseny i inne. Po godzinnym oglądaniu obiektów instytucje zaproszą gości na dodatkową dyskusję. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, w tym lista uczestniczących muzeów i galerii znajduje się na stronie Dnia Wolnej Sztuki.

VII Dzień Wolnej Sztuki
22 kwietnia 2017 roku

Dodaj komentarz