Życie pełne przygód Edwarda Raczyńskiego

W maju wydawnictwo Iskry opublikuje książkę autorstwa Zofii Wojtkowskiej pt. Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego.

Zofia Wojtkowska, „Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” (źródło: materiały prasowe)

Zofia Wojtkowska, „Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” (źródło: materiały prasowe)

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy kreują się na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. Jego długie, ponad stuletnie życie mogłoby posłużyć za scenariusz do niejednego filmu o polskiej historii.

Spadkobierca wspaniałego rodu, syn wyjątkowej kobiety, współtwórca polityki zagranicznej Polski międzywojennej. Podczas II wojny światowej ambasador w Londynie i kierownik uchodźczego MSZ. Człowiek, który przekazał światu świadectwo Jana Karskiego i jako pierwszy wysłuchał sprawozdania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyjaciel Churchilla, bywalec brytyjskiego pałacu królewskiego.

Po wojnie głos wolnej Polski na Zachodzie i jeden z prekursorów idei zjednoczonej Europy. Polak i Europejczyk w każdym calu. Arystokrata najlepszej próby i demokrata do szpiku kości. Poeta, który bronił się przed polityką, a którego największa światowa polityka dopadała przez całe życie. Kochanek, mąż, ojciec, którego szczęście zawsze musiało ustępować wyższej konieczności. Autor oficjalnego dziennika i nigdy nieopublikowanych prywatnych zapisków, które w tej książce po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.

Zofia Wojtkowska, Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego
Premiera: maj 2017 roku
Wydawnictwo Iskry

Dodaj komentarz