Kondefer interpretuje świat reklamy

Go shopping, wystawę Darka Kondefera w warszawskiej Galerii Działań, można oglądać do 27 kwietnia.

Darek Kondefer, „Go shopping” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Darek Kondefer, „Go shopping” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Reklama to perfumowane gówno” – te słowa Oliviero Toscaniego, twórcy potęgi Benettona, Kondefer zacytował podczas otwarcia swojej wystawy. Jednak w stworzonej przez niego instalacji nie odnajdziemy tak prostych i dosadnych komunikatów. Również jej przekaz daleko wykracza poza estetyczną, społeczną czy nawet psychologiczną krytykę konsumpcyjnego stylu życia.

Sposób przetworzenia zaczerpniętych ze świata reklamy wizualnych cytatów, paradoksalne rozmieszczenie wyjętych z marketowej codzienności rekwizytów, takich jak np. sklepowa bramka, która zdaje się symbolizować próg niemożliwej do osiągnięcia transcendencji sprawiają, że podskórnie wyczuwamy, iż chodzi tu o coś więcej: żal za utraconą/zawłaszczoną duchowością; poczucie wyobcowania w nowym, pięknym świecie; dystans, a jednocześnie rodzaj współczucia (jak w pracy przedstawiającej nastoletnią modelkę) wobec jego idoli; a może nawet sentyment za kiczowatym urokiem świętych oleodruków, do których modliły się nasze babcie? Więcej w tej konsekwentnie zbudowanej przez artystę przestrzeni zdań pytających, niż zakończonych wykrzyknikiem haseł w stylu Toscaniego.

Tekst: Dorota Suwalska

Darek Kondefer to warszawski artysta, z doświadczeniem pracy w branży reklamowej; absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP; fotograf, którego prace były nagradzane podczas wielu międzynarodowych konkursów; malarz i twórca instalacji.

Darek Kondefer. Go shopping
Od 7 do 27 kwietnia 2017 roku
Galeria Działań w Warszawie

Dodaj komentarz