• 2017-04-13

Nadchodzi Węgierska Wiosna Filmowa

W dniach 19–27 kwietnia podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej organizowanej w ramach Roku Kultury Węgierskiej publiczność w Warszawie (Kino Muranów), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) i Krakowie (Kino Pod Barnami) będzie mogła obejrzeć najlepsze produkcje węgierskiej kinematografii oraz obejrzeć wybrane, najświeższe realizacje.

Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Węgierska Wiosna Filmowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

W trakcie trwania przeglądu pokazanych zostanie 11 filmów fabularnych, 5 krótkometrażowych, blok animacji oraz klasyka węgierskiego kina dla dzieci Miasto kotów. Pojawią się także filmy z najwyższej kinowej półki, takie jak oscarowe Syn Szawła i Chór i nagrodzony Kryształowym Globusem obraz To nie są najlepsze dni mojego życia. Prawdziwą gratką dla miłośników kina będą również spotkania z twórcami filmów.

Filmem otwierającym Węgierską Wiosnę będzie zdobywca Oscara Chór oraz nagrodzona Kryształowym Globem produkcja To nie są najlepsze dni mojego życia. Najlepszy film festiwalu w Karlowych Warach (2016) powstał za grosze, akcja cały czas rozgrywa się w mieszkaniu, a jedną z głównych ról gra sam reżyser. Ten minimalistyczny film pozwala przyjrzeć się życiu współczesnej rodziny węgierskiej. Obiecuje maksymalną szczerość i obnażenie prawdy, jest bolesnym odbiciem obecnej rzeczywistości na Węgrzech, ale też w Europie Środkowej. Warszawscy widzowie będą mogli spotkać się z reżyserm Szabolcsem Hajdu i grająca w filmie rodziną tuż po projekcji 19 kwietnia.

W trakcie Węgierskiej Wiosny Filmowej przypomnimy sobie niezwykły film z lat 80., ekranizację powieści Erzsébet Galgóczi, Inne spojrzenie w reżyserii Károlya Makka, w którym zagrały dwie polskie aktorki Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak. Wyjątkowa kreacja Jankowskiej-Cieślak przyniosła jej nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Cannes. Należy również pamiętać o tym, że jest to pierwszy w kinematografii Europy Wschodniej film podejmujący temat kobiecej miłości homoseksualnej. Po warszawskiej projekcji 21 kwietnia w Kinie Muranów Károly Makk, Grażyna Szapołowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak odpowiedzą na pytania prowadzącego Łukasza Maciejewskiego oraz publiczności.

Węgierska Wiosna Filmowa
19–27 kwietnia, Kino Muranów w Warszawie
21–27 kwietnia, Kino Nowe Horyzonty we  Wrocławiu
21–27 kwietnia, Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz