Tożsamość ciała w sztukach wizualnych

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza na wystawę rzeźby Anny Różyckiej i malarstwa Krzysztofa Marchlaka pt. Tożsamość ciała.

„Tożsamość ciała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tożsamość ciała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odlewy z brązu Różyckiej pt. Kości są to niewielkie, abstrakcyjne prace, w których skojarzenia związane z kośćmi nie są dosłowne. Wypolerowane i stylizowane obiekty, zdają się zatracać swoją pierwotną formę zawartą w tytule, na rzecz upiększenia zmieniającego przywołującego na myśl formę talizmanu lub relikwii.

Obrazy Marchlaka natomiast są bardziej cielesne. Powłoka obrazu – płótno, jest nacięta i pozaszywana. Akt destrukcji, przypominający sączące się rany, nadaje nowy charakter działu, zmienia jego tożsamość. Zakomponowane otwory i dziury jednak działają na odbiorcę dwuznacznie. Porządek panujący w niektórych pracach, jak np. w pracy Konstelacje wewnętrzne: pejzaż, na plan drugi wysyła fakt, że kompozycja powstała dzięki uderzeniom jakimś narzędziem.

W zestawieniu, twórczość obojga artystów oscyluje między tym co jeszcze żywe, a tym co już odchodzi w niepamięć. Nieusuwalne rany, reprezentowane przez nacięcia na obrazach odnoszą się do walki o życie, podobnie jak egzystencja ocalałych z tragedii na zawsze naznaczona będzie śladami ciężkich doświadczeń. Wystawione na pokaz w formie obrazów rany zdają się zyskiwać szlachetność i reprezentować bardziej uniwersalne problemy. Tragedie, w których cierpią ludzie, są tak naprawdę niezagojoną raną całej ludzkości.

Tożsamość ciała. Anna Różycka i Krzysztof Marchlak
Od 19 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 19 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Mała Synagoga we Włodawie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR