Tożsamość ciała w sztukach wizualnych

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza na wystawę rzeźby Anny Różyckiej i malarstwa Krzysztofa Marchlaka pt. Tożsamość ciała.

„Tożsamość ciała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tożsamość ciała” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odlewy z brązu Różyckiej pt. Kości są to niewielkie, abstrakcyjne prace, w których skojarzenia związane z kośćmi nie są dosłowne. Wypolerowane i stylizowane obiekty, zdają się zatracać swoją pierwotną formę zawartą w tytule, na rzecz upiększenia zmieniającego przywołującego na myśl formę talizmanu lub relikwii.

Obrazy Marchlaka natomiast są bardziej cielesne. Powłoka obrazu – płótno, jest nacięta i pozaszywana. Akt destrukcji, przypominający sączące się rany, nadaje nowy charakter działu, zmienia jego tożsamość. Zakomponowane otwory i dziury jednak działają na odbiorcę dwuznacznie. Porządek panujący w niektórych pracach, jak np. w pracy Konstelacje wewnętrzne: pejzaż, na plan drugi wysyła fakt, że kompozycja powstała dzięki uderzeniom jakimś narzędziem.

W zestawieniu, twórczość obojga artystów oscyluje między tym co jeszcze żywe, a tym co już odchodzi w niepamięć. Nieusuwalne rany, reprezentowane przez nacięcia na obrazach odnoszą się do walki o życie, podobnie jak egzystencja ocalałych z tragedii na zawsze naznaczona będzie śladami ciężkich doświadczeń. Wystawione na pokaz w formie obrazów rany zdają się zyskiwać szlachetność i reprezentować bardziej uniwersalne problemy. Tragedie, w których cierpią ludzie, są tak naprawdę niezagojoną raną całej ludzkości.

Tożsamość ciała. Anna Różycka i Krzysztof Marchlak
Od 19 kwietnia do 30 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 19 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Mała Synagoga we Włodawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR