• 2017-04-13

Na dnie wg Gorkiego reżyseruje Paweł Świątek

22 kwietnia w Teatrze Zagłębia odbędzie się premiera spektaklu Na dnie wg dramatu Maksyma Gorkiego.

Maksym Gorki, „Na dnie”, reż Paweł Świątek (źródło: materiały prasowe teatru)

Maksym Gorki, „Na dnie”, reż Paweł Świątek (źródło: materiały prasowe teatru)

Na dnie to pierwsza premiera zaplanowana przez nową kierownik artystyczną Teatru Zagłębia Anetę Groszyńską. Twórcy spektaklu postanowili akcję dramatu Gorkiego przenieść w realia współczesnego przemysłu telewizyjnego. Zapraszają widzów do studia „Zaczadzonych” – reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność i podmiotowość w obliczu warunków skrajnego ubóstwa.

Na Dnie jest opowieścią o ludziach z marginesu. Rozczarowanie rzeczywistością, która nie zmieściła się w głównym nurcie kapitalistycznej historii sukcesu ma szansę stać się wartościowym towarem koncernów medialnych. Emocje są na sprzedaż, ale czy na pewno wiemy za co tak naprawdę płacimy? I czy stać nas na sponsorowanie cudzego gniewu naszym współczuciem? – pyta Paweł Świątek.

Premierze spektaklu towarzyszy debata Inwazja telewizji rzeczywistości. Twórcy spektaklu wspólnie z zaproszonymi medioznawcami oraz publicznością poszukają odpowiedzi na pytania: gdzie przebiega granica pomiędzy dokumentacją rzeczywistości a jej inscenizowaniem?; czy obecnie demokracja istnieje już tylko jako medialny spektakl? Debata odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 19.00.

Realizatorzy:

Reżyseria i dramaturgia: Paweł Świątek
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumu: Karolina Mazur

Występują: Agnieszkę Bałagę-Okońska, Agnieszkę Bieńkowską, Marię Bieńkowską, Beatę Deutschman, Edytę Ostojak, Małgorzatę Saniak, Michała Bałagę, Aleksandra Blitka, Kamila Bochniaka, Krzysztofa Korzeniowskiego, Grzegorza Kwasa, Wojciecha Leśniaka, Tomasza Muszyńskiego, Andrzeja Rozmusa, Andrzeja Śleziaka, Sebastiana Węgrzyna i Piotra Zawadzkiego.

Maksym Gorki, Na dnie
Premiera: 22 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Dodaj komentarz