• 2017-04-13

Bikini Blue

21 kwietnia do polskich kin wchodzi film Bikini Blue w reżyserii Jarka Marszewskiego. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i opowiada historię polsko-angielskiego małżeństwa. W rolach głównych występują Tomasz Kot i Lianne Harvey.

„Bikini Blue”, reż. Jarek Marszewski, fot. Krzysztof Wiktor SF Zebra (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Bikini Blue”, reż. Jarek Marszewski, fot. Krzysztof Wiktor SF Zebra (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1953. Tłem opowiadanej historii jest zimna wojna. Głównymi bohaterami są małżonkowie Eryk Szumski, polski żołnierz – wygnaniec i Dora, młoda Angielka. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.

Nie ukrywam, że epoka lat 50. w Wielkiej Brytanii ze swoją szlachetną estetyką, kulturą muzyczną, literaturą, pełnym życia kinem bardzo mnie pociąga. Podobnie jest z tematem emigracji – kwestią różnic i pokrewieństw kulturowych. Od dłuższego czasu czaiłem się na opowieść łączącą owe motywy. (…) Próbowałem do niej podchodzić z różnych perspektyw – w jednej z wersji głównym bohaterem był polski chłopiec. Jednak dopiero, kiedy spojrzałem na to przez pryzmat dorosłej angielskiej dziewczyny, wszystko wydało mi się klarowniejsze – mówi reżyser Jarek Marszewski.

Zdjęcia do filmu powstawały w Łodzi, w Wielkiej Brytanii (Manchester, Bolton, Telford), Warszawie, Modlinie, Łebie oraz w okolicach Łowicza. Za scenografię w filmie odpowiada Katarzyna Filimoniuk, a za kostiumy Barbara Sikorska-Bouffał. Bardzo dużą rolę w filmie gra stylizacja obrazu oraz kolorystyka. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, który ściśle współpracował z kolorystą Wiktorem Sasimem. Uzyskany przez nich efekt sprawił, że zdjęcia nabrały niesamowitego, bajkowego wręcz klimatu, który rzadko spotykany jest w polskim kinie.

Bikini Blue, reżyseria Jarek Marszewski
Premiera: 21 kwietnia 2017 roku
Best Film

Dodaj komentarz