Dzień mężczyzny

Dzień mężczyzny, wystawa autorstwa Bartka Jarmolińskiego, prezentowana będzie od 21 kwietnia w Galerii Tłustym Drukiem w Łodzi. Jest to wystawa ostatnich jego prac o tematyce męskiej, w jednej z najintensywniej działających galerii łódzkich.

Bartek Jarmoliński, „Pieta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartek Jarmoliński, „Pieta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pojęcie męskości współcześnie ulega istotnym przekształceniom. Psycholodzy biją na alarm twierdząc, że mężczyźni tracą swoją tożsamość, cierpiąc na niedowłady osobowościowe i emocjonalne, które nie pozawalają im nigdy dorosnąć – nie potrafią  angażować się w związki, coraz trudniej podejmują decyzje o wyborze kariery, a ideał tego, że prawdziwy facet powinien zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo, staje się tylko mitologiczną mrzonką. Innymi słowy,  po prostu nie wiedzą, kim są.(…)

Bartek Jarmoliński postanowił przyjrzeć się bliżej temu, co określane jest mianem męskości, zastanawiając się, na ile jest to kulturowy wymysł, a na ile realna, psychiczna potrzeba. Jego wielopoziomowe kolaże stanowią wizualny przewodnik po zakamarkach męskiej psychiki, obciążonej emocjonalnymi kosztami przystosowania się do wymogów rzeczywistości. Ale nie tylko – to także próba nawiązania kontaktu ze swoim „miękkim” ego. (…)

Jarmoliński w swoich pracach dekonstruuje męskość, bierze ją na warsztat prywatnych obserwacji, nie stawiając jednoznacznych diagnoz, oprócz jednej – współcześnie męskość nie potrzebuje jakiekolwiek definicji, zwłaszcza, że  ludzkiej tożsamości i seksualności nie można zamknąć w  ostatecznych, jednorodnych ramach.

Zuzanna Sokołowska, fragmenty tekstu Męskość. Dekonstrukcja.

Bartek Jarmoliński. Dzień mężczyzny
Od 21 kwietnia do 20 maja 2017 roku
Galeria Tłustym Drukiem w Łodzi

Dodaj komentarz