• 2017-04-12

Terra Italiana – nowy festiwal kina włoskiego

Terra Italiana to wyjątkowy festiwal filmowy, podczas którego widzowie spotkają się z czołowymi włoskimi twórcami. Razem z nimi w dniach 20–23 kwietnia w Kinie Luna w Warszawie obejrzą 13 filmów, w których przeglądają się współczesne Włochy oraz historia włoskiego kina.

Terra Italiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Terra Italiana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie oraz szczera rozmowa z artystą. Ideą festiwalu jest właśnie otwarty i swobodny dialog: między reżyserami a widzami, pomiędzy dwoma europejskimi kulturami, a także między tradycją a nowoczesnością. Wśród dziewięciu gości festiwalu znaleźli się twórcy o międzynarodowej renomie i imponującym dorobku, jak na przykład Giuseppe Piccioni. Pierwszego dnia festiwalu pokażemy najnowszy film reżysera, czyli startujące w konkursie głównym na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji Te dni. Najpierw jednak przypomniany będzie Nie z tego świata, przełomowy film Piccioniego z 1999 roku. Na otwarcie festiwalu przygotowaliśmy też spotkanie z reżyserem, którzy przyjedzie do Warszawy specjalnie na rozmowę z widzami Terra Italiana.

Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego kina, czyli Piera Paola Pasoliniego. Przed pokazem wczesnego arcydzieła Pasoliniego, Ewangelii wg Św. Mateusza z 1964 roku, odbędzie się rozmowa o twórczości reżysera i kulisach realizacji tej niezwykłej wizji życia Jezusa. W rozmowie wezmą udział Virgilio Fantuzzi (jezuita, przyjaciel Pasoliniego i Felliniego), kompozytor muzyki do filmu Luis Bacalov oraz aktor Giacomo Morante (odtwórcą roli apostoła Jana).

Kolejny dzień to pierwsza w Polsce retrospektywa Francesco Patierno. Cztery filmy twórcy z ostatnich kilkunastu lat – głośny Ojciec rodziny, Historia nie z tej ziemi, dokument Wojna wulkanów oraz najnowszy Szczęśliwcy – układają się w wielowymiarowy portret Włoch – kraju o unikalnej wrażliwości artystycznej. Pierwszą edycję festiwalu zamknie niedzielny cykl pokazów pod hasłem Przyszłość włoskiego kina – cztery współczesne filmy oraz czworo debiutujących reżyserów.

Terra Italiana – Festiwal Kina Włoskiego
Od 20 do 23 kwietnia 2017 roku
Kino Luna w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR