Hermann Hesse eksperymentalnie

22 kwietnia Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na premierę spektaklu eksperymentalno-muzyczno-źródłowego pt. Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie.

„Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie”, reż. Małgorzata Warsicka, muz. Karol Nepelski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie”, reż. Małgorzata Warsicka, muz. Karol Nepelski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie można zobaczyć i posłuchać, jak działa czytnik fal mózgowych przetworzony na muzykę, posłuchać guqina – najstarszego chińskiego instrumentu strunowego – oraz zobaczyć improwizacje na temat Gry szklanych paciorków Hermanna Hessego.

Pytania i myśli zawarte Grze szklanych paciorków stały się punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań, do aktorskich i muzycznych improwizacji. To z nich powstał autorski scenariusz Przemysława Pilarskiego, to wtedy zrodziła się muzyka Karola Nepelskiego – czyli dwa główne filary reżyserowanego przez Małgorzatę Warsicką spektaklu.

Punktem wyjścia na poziomie muzycznym i przedstawieniowym jest fuga. Kompozytor Karol Nepelski, tworząc muzykę do spektaklu, nawiązuje do ostatniej napisanej przez Bacha fugi z Die Kunst der fuge. Polifonicznie jest też przedstawiony sen głównego bohatera, Józefa Knechta, który śniony jest przez wszystkie występujące w spektaklu postaci i zapisany na czytniku fal EEG – urządzeniu przepisującym fale mózgowe na muzykę i służącym do wchodzenia w medytację.

Obok tego ultranowoczesnego urządzenia, które „komponuje” muzykę naszego mózgu i rejestruje nasze emocje, będzie można wysłuchać też brzmień instrumentów dawnych, guqina – chińskiego instrumentu strunowego znanego od ponad 3000 lat – bębnów hinduskich i innych instrumentów perkusyjnych.

Realizatorzy: Marcin Chlanda – scenografia, Edyta Jermacz – kostiumy, Anna Nowicka – choreografia.

Występują: Agnieszka Judycka, Karolina Kazoń, Daniel Malchar, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Feliks Szajnert, Rafał Szumera oraz dwoje muzyków: Julia Kukuczka i Aleksander Wnuk.

Szklane paciorki. Gra. Rozpoznanie
Premiera: 22 kwietnia 2017 roku, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz