Galeria – Oborniki Śląskie?

Galeria BB w Krakowie zaprasza na wystawę zbiorową pt. Obrazy świata artystów, którzy zamieszkują Gminę Oborniki Śląskie i tworzą dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, ceramiki, fotografii czy filmu.

Marek Marchwicki, „Ciężki deszcz”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Marchwicki, „Ciężki deszcz”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najwcześniejsze obrazy świata, jakie pamiętam, związane są prawdopodobnie z Obornikami Śląskimi. Nie potrafię dzisiaj ustalić, który z nich jest pierwszy: chodnik pokryty świeżym, skrzypiącym pod butami śniegiem, dom kryty czerwoną dachówką czy któryś inny z dziesiątków oderwanych, pozbawionych już teraz kontekstu obrazów.(…)

Galeria – Oborniki Śląskie? Czemu nie ujrzeć w nich galerii-rzeźby, galerii-instalacji otwartej na kolejne zjawiające się tu osoby, otwartej na ich marzenia, oferującej dziesiątki obrazów, zapachów i smaków? To myśl bardzo kusząca, tym bardziej, że miejsce to wydaje się przyciągać ludzi odczuwających potrzebę materializowania własnych doznań i myśli, by dać im odpowiedni wyraz i spotkać się z ich materialną konkretyzacją.

Nie znajdziemy dzisiaj w Polsce zbyt wielu podobnej wielkości miasteczek, w których żyje i tworzy tak liczne grono wybitnych artystów. Prezentowane na obecnej wystawie dzieła ośmiorga twórców stanowią znakomite świadectwo potencjału artystycznego Obornik Śląskich. Stawką artystycznej gry jest zawsze tożsamość. Z takiej perspektywy trzeba spojrzeć na prezentowane na wystawie metaforyczne „Obrazy świata”, w których odnaleźć można szereg pytań dotyczących zarówno indywidualnej, ludzkiej tożsamości poszczególnych artystów, jak i tożsamości tego miejsca czy wreszcie szerszej, dialogowo rozumianej tożsamości kulturowej.

Marek Śnieciński – poeta, tłumacz, krytyk sztuki i kurator

Obrazy świata
Artyści: Łukasz Huculak, Mirosław Kociński, Anna Kutera, Romuald Kutera, Anna Marchwicka, Marek Marchwicki, Yolanta Nikt, Zdzisław Nitka
Od 10 kwietnia do 10 maja 2017 roku
Galeria BB w Krakowie

Dodaj komentarz