Marta Zielińska mówi obrazami

Wystawa Marty Zielińskiej Mówię obrazami składa się z cyklu prac charakteryzujących się uproszczoną formą wizualną i ograniczoną paletą kolorów. Swoją stylistyką i formatem przywodzą one na myśl polską szkołę plakatu, zarówno w kondensacji zawieranych treści, jak i zwartych kolorystycznie formach graficznych.

Marta Zielińska, „Mówię obrazami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Zielińska, „Mówię obrazami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace powstały w oparciu o idee recykling art’u, czyli przetwarzania tego co było i nadania temu nowego znaczenia. Autorka wykorzystuje stare pisma, grafiki i typografie odkrywane na pchlich targach, w antykwariatach czy składach makulatury. Tnie, klei, maluje, przedstawiając wydobyte elementy w nowych kontekście wizualnym i znaczeniowym.

Prace są wykonane na lekkich płytach z wykorzystaniem wielu surowców, takich jak: papiery, farby, tusze, kleje. Poprzez wtórne wykorzystanie surowców, autorka próbuje spojrzeć na sztukę, jako na proces odnawialny. Plastycznie oszczędne, dziecięco proste, poetycko lekkie w swojej wymowie prace, są zapisem zwyczajnych sytuacji i zjawisk. Wystawa Mówię obrazami jest zbiorem metaforycznych opowiadań, w którym każdy z obrazów jest odrębną historią, opowiedzianą w odmienny sposób, jednak na tyle pojemny i otwarty, aby odbiorca mógł dobudować w swojej wyobraźni osobiste struktury znaczeniowe.

Marta Zielińska. Mówię obrazami
Od 8 do 25 kwietnia 2017 roku
Pracownia Duży Pokój w Warszawie

Dodaj komentarz