Jerzy Zubrzycki – Australia i polityka wielokulturowości

11 marca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie  odbędzie się spotkanie  poświęcone prof. Jerzemu Zubrzyckiemu – krakowianinowi określanemu jako „ojciej” australijskiej polityki wielokulturowości. W dyskusji weźmie udział jego biograf John Bond – współautor książki Jerzy Zubrzycki. Wielki Polak i Australijczyk. Wprowadzenie wygłosi prof. Jacek Purchla oraz JE Paul Wojciechowski, Ambasador Australii.

Professor Jerzy Zubrzycki, Australian National University (źródło: materiały prasowe organizatora)

Professor Jerzy Zubrzycki, Australian National University (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profesor Jerzy Zubrzycki (1920–2009) był najwybitniejszym Polakiem mieszkającym na antypodach, uczonym socjologiem i demografem. Urodził się 12 stycznia 1920 roku w Krakowie. W tym mieście ukończył II Liceum im. Jana III Sobieskiego. W czasie wojny był żołnierzem AK i członkiem brytyjskiej Special Operations Executive, organizował m.in. zrzuty broni dla powstańców warszawskich. W 1956 przyjechał do Australii, gdzie wykładał socjologię na Narodowym Uniwersytecie Australii.

Swoją pracę naukową łączył z powodzeniem z działalnością publiczną. W latach 1970-86 kierował Wydziałem Socjologii na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Zasiadał w radzie Australian Institute of Multicultural Affairs i przewodniczył Australian Ethnic Affairs Council. Profesor Jerzy Zubrzycki doradzał kolejnym rządom australijskim i pomagał zrozumieć politykom, w jaki sposób wypracować urzędową politykę opieki na imigrantami. Z jego prac naukowych korzystały m.in. rządy Kanady i USA.

Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz orderem Australii.

Wspomnienie prof. Jerzego Zubrzyckiego – „ojca” australijskiej polityki wielokulturowości
11 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz