• 2017-04-10

Wejdź za kulisy Teatru Bolszoj

Reżyser Nick Read wchodzi za kulisy słynnego rosyjskiego baletu, by pokazać, jakie emocje i zasady rządzą jego tancerzami. 21 kwietnia premierę ma Babilon Bolszoj, pełnometrażowy dokument pokazujący perspektywę tancerzy i osób współpracujących z baletem.

„Babilon Bolszoj”, reż. Nick Read (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Babilon Bolszoj”, reż. Nick Read (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Filin, niegdyś genialny tancerz, a obecnie kontrowersyjny dyrektor artystyczny baletu Bolszoj, został zaatakowany pod swoim domem. Zamaskowany mężczyzna oblał jego twarz żrącym kwasem. Odniesione obrażenia były na tyle poważne, że Filinowi groziła całkowita utrata wzroku. Sytuację pogorszyła wiadomość o aresztowaniu podejrzanego o zorganizowanie napaści Pavla Dmitrichenko – jednego z solistów baletu.

Wszystkie te wydarzenia zdemaskowały to, o czym wtajemniczeni wiedzieli od dawna: walkę o władzę i wpływy w teatrze, starcia osobowości i ambicji, wzajemną zazdrość o role. Po tym burzliwym dla Teatru Bolszoj okresie, kiedy wielu tancerzy zostało zwolnionych lub odeszło samych, po czasie publicznych protestów, a wreszcie czynnej napaści na Filina na scenę wkroczył Kreml – chcąc chronić jeden z największych artystycznych skarbów Rosji – dyrektorem teatru mianował Vladimira Urina. Jego zadaniem było zapanowanie nad chorobą, jaka toczy teatr, i wprowadzenie nowego porządku.

Bohaterami filmu są Anastazja Mieskowa – tancerka, która straciła status najlepszej tancerki; Maria Ałłasz, która ma świadomość tego, że jako prawie czterdziestoletnia tancerka niedługo pożegna się z karierą; oraz Borys Akimow, były tancerz, który opiekuje się zespołem tanecznym.

Przedpremierowy pokaz specjalny filmu będzie miał miejsce 11 kwietnia, o godz. 18.00 w warszawskim Kinie Praha. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzą Artur Zaborski oraz dr Grzegorz Szymczak.

Babilon Bolszoj, reż. Nick Read
Premiera: 21 kwietnia 2017 roku
Wistech Media

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR