Spotkanie z Martinem Pollackiem wokół książki Topografia pamięci

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Dom Słów zapraszają na spotkanie z wielokrotnie nagradzanym austriackim pisarzem i tłumaczem literatury polskiej, Martinem Pollackiem.

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martin Pollack, fot. Łukasz Saturczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pisarz opowie o swojej najnowszej książce Topografia pamięci, w której powraca do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy oraz do niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia.

Topografia pamięci Martina Pollacka to erudycyjna przeprawa przez drażliwe punkty pamięci historycznej. Elementem scalającym rozważania austriackiego autora jest ludzka pamięć, postrzegana jako zdolność do głębokiego poznania świata i zachodzących w nim procesów. Pollack stara się zrozumieć, jak pamięć oddziałuje nie tylko na jednostkę, ale także na całe społeczeństwa, rozważając jednocześnie jej wpływ na przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej. Pisarz obnaża przy tym narracje, za pomocą których dzisiejsi politycy chcą odgrodzić się od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć zbiorową i zakłamać historię.

Martin Pollack – urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Jest tłumaczem, eseistą i publicystą. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). W Polsce znany z m. in.: Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma oraz Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007.

Martin Pollack, Topografia pamięci
12 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Prowadzenie: dr Agnieszka Hudzik
Brama Grodzka – Teatr NN, Dom Słów
Sala Czarna, Brama Grodzka
Lublin, ul. Grodzka 21

Dodaj komentarz