• 2017-04-08

Zud: zmagania z naturą

21 kwietnia do polskich kin wchodzi Zud w reżyserii Marty Minorowicz. Akcja rozgrywa się na mongolskim stepie, sama historia jest przypowieścią o zmaganiach człowieka z naturą i próbą odpowiedzenia na pytanie, czym mogą skończyć się starania, aby ją ujarzmić. Przyroda jest tu jednym z głównych bohaterów filmu – podziwiamy jej potęgę, nieprzewidywalność i metafizyczną siłę.

„Zud”, reż. Marta Minorowicz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Zud”, reż. Marta Minorowicz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Zud to czas, kiedy natura przejmuje kontrolę nad życiem ludzi i zwierząt. W filmie Marty Minorowicz niespodziewany nawrót zimy niszczy dobytek rodziny nomadów. Ojciec pokłada nadzieję w synu. 11-letni Sukhbat musi oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig – od tego ma zależeć byt jego rodziny. Jak chłopiec poradzi sobie z tym trudnym zadaniem? Film pokazuje, jak bardzo natura potrafi zawładnąć ludzkim życiem. W konfrontacji z siłą bezkresnego mongolskiego stepu każdy jest w niebezpieczeństwie.

Odkryłam, że – w przeciwieństwie do częstej opinii – step to nie miejsce „wielkiego, jasnego nieba”, ale przestrzeń bez mała klaustrofobiczna dla osób, które tam żyją i doświadczają go na co dzień. To miejsce symbiozy, ale i odwiecznych zmagań z naturą, która od najmłodszych lat określa życie ludzi, zmuszając ich do dokonywania często dramatycznych wyborów – mówi reżyserka, Marta Minorowicz.

Zud otrzymał m.in. nominację do Kryształowego Niedźwiedzia podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nominację do Golden Space Needle Award podczas Seattle International Film Festival, nagrodę Fathy Farag za największy wkład artystyczny podczas Cairo International Film Critics Week oraz wyróżnienie w konkursie Inne Spojrzenie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominowano go również do nagrody za zdjęcia (Paweł Chorzępa) na Camerimage 2016 i zakwalifikował się do Konkursu Fiction/Non-Fiction 13. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Zud, reż. Marta Minorowicz
Premiera: 21 kwietnia 2017 roku
Against Gravity

Dodaj komentarz