5 Ton rzeźby z Orońska

Wystawa 5 Ton rzeźby z Orońska została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i była prezentowana jesienią 2016 roku w Millenáris Park w Budapeszcie na Art Market Budapest, a zimą 2017 roku w Parku Rzeźby w Orońsku. Obecnie będzie w nieco zmodyfikowanej formie pokazywana w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przez najbliższe pół roku.

„5 ton rzeźby z Orońska”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„5 ton rzeźby z Orońska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest zbiorem rzeźby parkowej 10 polskich artystów współpracujących z instytucją w Orońsku, zarówno klasyków, z których najbardziej znana jest Magdalena Abakanowicz i Jan Berdyszak, jak i artystów średniej generacji oraz jednej młodszej, ale już zauważalnej autorki – Anny Siekierskiej.

Rzeźby, obiekty i interaktywne instalacje są figuratywne i abstrakcyjne. Prezentują różnorodne tropy interpretacyjne: od ekologicznych, kontemplatywnych, utopijnych, socjologicznych po postkonceptualne. Look Around Macieja Aleksandrowicza i Kooperacja dwuosobowej grupy Zmiana Organizacji Ruchu (Łukasiak, Drozd) są interaktywnymi konstrukcjami, które widzowie mogą poruszać. Wykonane z różnych materiałów: brązu, stali, blachy, stali nierdzewnej, betonu prezentują różne podejścia artystyczne do medium rzeźby.

Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Maciej Aleksandrowicz, Krzysztof M. Bednarski, Jan Berdyszak, Tomasz Domański, Robert Kaja, Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd, Robert Rumas, Anna Siekierska, Tomasz Skórka.

5 ton rzeźby z Orońska
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Aranżacja: Henryk Gac
Współpraca: Leszek Golec i Jarosław Pajek
Od 10 kwietnia do 15 października 2017 roku
Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Dodaj komentarz