Jak projektuje się okładki książek?

Sztuka książki to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek, odbywający się w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy tematu – omówią zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu.

Sztuka książki (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Sztuka książki (źródło: materiały prasowe ogranizatora)

Tematem pierwszego spotkania będą okładki – ukazane przez pryzmat powojennych projektów Mieczysława Bermana, o których opowie Piotr Rypson, oraz znanych z lat 80. i 90. serii wydawniczych, które przedstawi Olga Drenda. Kolejnymi tematami rozmów będą: ilustracja – w najbardziej współczesnym wydaniu; dobór krojów pism – odpowiedni dla danych publikacji; klasyczne zasady składu – jako punkt odniesienia dla współczesnych projektantów. Prowadzący omówią również specyfikę projektowania różnych typów publikacji: książek fotograficznych, albumów o sztuce i specjalistycznych wydawnictw podręcznych. Współpracy autora i projektanta zostanie poświęcone osobne spotkanie.

12 kwietnia odbędą się dwa wykłady na temat wybranych zagadnień z historii projektowania okładek. Piotr Rypson opowie o projektach Mieczysława Bermana, a Olga Drenda przybliży serie wydawnicze z lat 80. i 90.

Spotkanie inauguruje całoroczny cykl wykładów o projektowaniu publikacji Sztuka książki, w którego ramach odbędzie się osiem wydarzeń. Kolejne spotkanie, dotyczące specyfiki projektowania książek o sztuce, odbędzie się 19 kwietnia.

Sztuka książki: okładka
12 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz