Pejzaż Współczesny

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wystawę prac ocenionych i wybranych do prezentacji przez Jury III Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Pejzaż współczesny.

Andrzej Rachoń, „Pejzaż prowincjonalny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Rachoń, „Pejzaż prowincjonalny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorem konkursu Pejzaż współczesny jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Częstochowski, a jego pomysłodawczynią – prof. Krystyna Szwajkowska. Zadaniem dla uczestników było zmierzenie się z tematem pejzażu, znanym i wykorzystywanym przez artystów w różnych okresach dziejów sztuki – początkowo tylko jak tło, z czasem jako samodzielny, bardzo istotny motyw, dający pretekst do poważnych wypowiedzi artystycznych, a nawet będący początkiem nowego kierunku (impresjonizm). Można wobec tego zadać pytanie o możliwość oryginalnego, nowatorskiego podejścia do krajobrazu w sztuce współczesnej. Odpowiadają na nie artyści – uczestnicy konkursu.

Na konkurs wpłynęło 136 zgłoszeń z Polski, ale także z Ukrainy, Iranu i Czech. W pierwszym etapie ocena została dokonana na podstawie cyfrowych reprodukcji dzieł. Jury konkursu zakwalifikowało do II etapu (oceny bezpośredniej nadesłanych prac) prace 74 autorów, z których ostatecznie do wystawy pokonkursowej wybranych zostało 59 z 83 pracami. Przeważają prace malarskie, ale realizowane nie tylko na płótnie, lecz także na papierze, deskach czy tkaninie. Wysoki poziom reprezentują też dzieła rysunkowe czy wykonane w różnych technikach graficznych, również w technikach własnych. Jury wyłoniło laureatów głównych nagród oraz wyróżnień.

Joanna Trzcińska, „Pejzaż nad morzem”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Trzcińska, „Pejzaż nad morzem”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

III Międzynarodowy Konkurs Artystyczny Pejzaż Współczesny
Od 9 kwietnia do 14 maja 2017 roku
Wernisaż z rozdaniem nagród: 8 kwietnia 2017 roku, godz. 13.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz