Jak artyści interpretują historię

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza na wystawę zbiorową pt. Przeszłość jest obcym krajem. Projekt ten inspirowany jest koncepcjami Davida Loventhala oraz powieścią Leslie P. Hartleya, którzy postulują badanie i rekonstrukcję „pamięci” miejsca oraz ludzi w oparciu o narzędzia, jakimi służy dziś antropologia kultury i geografia humanistyczna.

„Przeszłość jest obcym krajem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przeszłość jest obcym krajem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Celem przedsięwzięcia jest prezentacja prac analizujących pamięć jako „formę dostępu” i „podróży do obcego kraju”, podczas której dochodzi do spotkania dwóch modalności czasu – przeszłości i teraźniejszości. Całość przedsięwzięcia ma być poświęcona problematyce skonfliktowanych relacji zachodzących pomiędzy historią oficjalną i pamięcią indywidualną oraz społeczną, a także ich instytucjonalną reprezentacją wizualną i potrzebą stworzenia nowego obrazu pamięci do tej pory nie posiadającej swej ikonografii i reprezentacji w kulturze oficjalnej.

Roman Lewandowski

Przeszłość jest obcym krajem
Artyści: Ewa Bloom-Kwiatkowska, Karolina Breguła, GF Gomae, Hubert Czerepok, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Mariusz Tarkawian
Kurator: Roman Lewandowski
Od 7 kwietnia do 18 czerwca 2017 roku
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Dodaj komentarz