Najcenniejsze dzieła z kolekcji Czartoryskich

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich w Arsenale. Wystawa prezentuje wyjątkowy zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki wpisanych w historię Polski dzięki rodzinie Czartoryskich.

Patera z przedstawieniem uczty bogów olimpijskich, 1684-1685  autor: Lorenz I Biller (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patera z przedstawieniem uczty bogów olimpijskich, 1684-1685 autor: Lorenz I Biller (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum zaprezentuje eksponaty ukazujące różnorodność tej kolekcji, obejmującej m.in. malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria. Wiele z nich związanych jest z początkami istnienia Muzeum Czartoryskich w Puławach. W Arsenale znajdą się m.in. obrazy: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, Św. Katarzyna Hansa von Kulmbacha, Św. Rodzina Palmy Vecchia, Pokłon trzech króli Garofala oraz obraz ze scenami z życia i męki Chrystusa, uchodzący w Puławach za tzw. Ołtarzyk Króla Zygmunta Augusta.

Nie zabraknie Portretu Księżnej Izabeli Czartoryskiej namalowanego w Londynie, w r. 1790, przez Marię Cecylię Cosway. Ciekawość budzą relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury. Ważny jest zespół militariów polskich – dwie zbroje karacenowe spod Wiednia, pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, Księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza. Pokazane zostaną także renesansowe i barokowe srebra, ozdobne buzdygany i zdobioną drogimi kamieniami buławę Wiśniowieckich.

„Portret Izabeli z Flemingów księżnej Czartoryskiej (1746-1835)”, 1796  autor: Kazimierz Wojniakowski  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Portret Izabeli z Flemingów księżnej Czartoryskiej (1746-1835)”, 1796 autor: Kazimierz Wojniakowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
Od 7 kwietnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku
Arsenał. Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Dodaj komentarz