• 2017-04-07

Łodzią po Wiśle

7 i 8 kwietnia w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się festiwal Łodzią po Wiśle, podczas którego premierowo będzie można zobaczyć filmy stworzone przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.

„Łodzią po Wiśle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łodzią po Wiśle” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premierowe, kinowe pokazy filmów Szkoły Filmowej w Łodzi to istotne wydarzenie dla naszych studentów. Ich twórcy doświadczają bardzo ważnego elementu w procesie tworzenia filmów, jakim jest konfrontacja z widzem i mimo obaw przed krytyką są szczęśliwi, że mogą pokazać je w kinie. To także promocja i początek festiwalowego życia dla wielu z nich i pierwsze nagrody. Łodzią po Wiśle co roku potwierdza, że Szkoła Filmowa w Łodzi nieustannie elektryzuje! – mówi Krzysztof Brzezowski, Szef Festiwalu.

Od początku  założeniem Łodzią po Wiśle była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.

Filmy prezentowane na festiwalu Łodzią po Wiśle zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. Lokatorki w reżyserii Klary Kochańskiej zostały nagrodzone studenckim Oscarem (Student Academy Awards) w kategorii Foreign Narrative w 2016 roku, etiuda animowana Cipka w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej przywiozła nagrody m. in. z AFI FEST w Los Angeles, Clermont-Ferrand, Opowieści z chłodni z 2010 roku w reżyserii Grzegorza Jaroszuka, zostały nagrodzone Grand Prix Łodzią po Wiśle, a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych.

15. Festiwal Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi
Od 7 do 8 kwietnia 2017 roku
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie

Dodaj komentarz