Kompozytorzy zapomniani, na nowo odkrywani

Podczas trzech koncertów w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod wspólnym tytułem Ocalić o zapomnienia zabrzmią utwory kompozytorów, którzy ze względu na czasy w jakich tworzyli nie zawsze mieli możliwości cieszyć się sławą i uznaniem. Niektóre kompozycje zachowały się tylko w rękopisach, część w trudno dostępnych, rzadkich drukach lub w archiwach, które wciąż skrywają muzyczne skarby.

Art Chamber Ensemble (źródło: materiały prasowe)

Art Chamber Ensemble (źródło: materiały prasowe)

Czwartek, 20 kwietnia, godz. 19.00
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Art Chamber Ensemble
Julita Przybylska-Nowak – fortepian
Jarosław Pietrzak – skrzypce
Anna Wałek – skrzypce
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Krzysztof Karpeta – wiolonczela

Program:

  • Józef Zygmunt Szulc – Sonata op. 61 na skrzypce i fortepian
  • Erwin Schulhoff – Duo na skrzypce i wiolonczelę
  • Józef i Henryk Wieniawscy – Grand Duo Polonaise na skrzypce i fortepian op. 8
  • Szymon Laks – Kwintet fortepianowy na motywach polskiej muzyki ludowej

Pochodzący z Pragi Erwin Schulhoff (1894–1942) podzielił tragiczny los wielu kompozytorów swego pokolenia o żydowskich korzeniach. Śmierć w obozie koncentracyjnym Wülzburg przerwała obiecującą karierę artysty skorego do eksperymentów i prowokacji.

Także Szymon Laks (1901–1983) doświadczył grozy hitlerowskich obozów zagłady, cudem przeżywając pobyt w Oświęcimiu i Dachau (także dzięki pracy w pokazowej obozowej orkiestrze). Mieszkając po wojnie w Paryżu był błyskotliwym, cenionym publicystą, podczas gdy jego własna, klasycyzująca twórczość pozostawała mało znana.

Józef Zygmunt Szulc (1875–1956) był cenionym w swoich czasach kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Dyrygował orkiestrami w Stuttgarcie, Paryżu i Brukseli. Jego spuścizna obejmuje interesujące kompozycje solowe, kameralne i pieśni utrzymane w idiomie postromantycznym.

Jonathan Plowright, fot. Sagar Steward (źródło: materiały prasowe)

Jonathan Plowright, fot. Sagar Steward (źródło: materiały prasowe)

Piątek, 21 kwietnia, godz. 19.30
Sobota, 22 kwietnia 2017, godz. 18.00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Łukasz Borowicz – dyrygent
Jonathan Plowright – fortepian

Program:

  • Paweł Klecki – Wariacje orkiestrowe op. 20
  • Aleksander Tansman – II Koncert fortepianowy
  • Roman Palester – Muzyka do baletu Pieśń o ziemi

Twórczość Romana Palestra (1907–1989) objęta była przez dwadzieścia lat cenzurą, ze względu na współpracę kompozytora z Radiem Wolna Europa. Mimo jej formalnego cofnięcia już w roku 1977, niezwykle ciekawe i różnorodne kompozycje Palestra nie zdołały niestety trwale zagościć na polskich estradach. Muzyka do baletu Pieśń o ziemi (1937) to jedna z dość nielicznych kompozycji tego twórcy korzystających ze stylizacji (bardzo oryginalnej) polskiego folkloru.

Zdumiewający II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana zabrzmiał w roku 1928 w Hollywood Bowl wobec publiczności liczącej 18 tysięcy słuchaczy. Utwór dedykowany Charliemu Chaplinowi (który po latach pomógł rodzinie kompozytora w ucieczce z Europy przed widmem Holocaustu) zawiera dowcipne aluzje do filmów wielkiego komika.

Łukasz Borowicz (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Borowicz (źródło: materiały prasowe)

Paweł Klecki, podobnie jak Aleksander Tansman, pochodził z łódzkiej rodziny żydowskiej. Po studiach w Berlinie rozpoczął olśniewającą karierę dyrygencką (prowadząc m.in. Berlińską Orkiestrą Filharmoniczną). Był także do czasów II wojny światowej aktywnym i cenionym kompozytorem (później w zasadzie zarzucił twórczość). Efektowne Wariacje orkiestrowe z 1929 roku przypomną o tym niemal zapomnianym dziś aspekcie działalności wielkiego muzyka.

Dodaj komentarz