• 2017-04-07

Migawki z codzienności

Cykl Toujours l’aurore Jeana-Françoisa Spricigo, który będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, zawiera wszystkie charakterystyczne cechy fotografii belgijskiego artysty: poetycką narrację o otwartej strukturze złożoną z portretów gubiących ostrość rysów, zatrzymujących emocjonalną prawdę o przedstawianych ludziach i zwierzętach, tajemniczych krajobrazów, nielicznych migawek z codzienności.

Jean-François Spricigo, „Toujours l’aurore” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jean-François Spricigo, „Toujours l’aurore” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jean-François Spricigo urodził się w 1979 roku w Tournai. Jest jednym z najwybitniejszych fotografów belgijskich młodego pokolenia. Zajmuje się także filmem i jest autorem licznych utworów poetyckiej prozy. Stworzył własny, niezwykle emocjonalny język fotografii, intymny, operujący nieostrościami, wyraźnym ziarnem, zbliżeniami najbardziej wyrazistych fragmentów, ekspresyjnymi ujęciami portretowymi nie tylko ludzi, lecz także zwierząt oraz szerokim kadrem pejzaży. O swojej pracy mówi, że stara się wyrazić, co czuje, a nie przedstawić świat.

Wystawa powstała we współpracy Flying Gallery Foundation ze Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, galerią 104 w Paryżu oraz z Przedstawicielstwem Walonia-Bruksela w Warszawie. Jej kuratorkami są Clotilde Simonis-Gorska i Lena Wicherkiewicz.

Jean-François Spricigo. Toujours l’aurore 
Od 7 kwietnia do 4 czerwca 2017 roku
Wernisaż 7 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Dodaj komentarz